16 листопада 2021 р Верховна Рада ухвалила Закон № 1875 IX «Про медіацію», що дає змогу на законодавчому рівні регламентувати застосування медіації.
Читайте також: Як захистити дитинство – органи опіки та піклування.
Законопроект регулює всі основні сфери медіації: її принципи, вимоги до медіаторів, їхні права, обов’язки та відповідальність, процедуру медіації, права та обов’язки сторін медіації…
Як сертифікований медіатор я дуже радію прийняттю цього закону, адже вірю в медіацію та її ефективність у вирішенні спорів, про що неодноразово писала в минулому. Але бачу, що тему треба продовжувати, адже, як свідчить моя практика, більшість українців і досі не розуміють, що таке медіація та як вона працює.
Наприклад, нещодавно я мала запит на термінову медіацію: дідусь з бабусею хотіли забрати онука від батька, оскільки мати дитини підписала угоду з колишнім чоловіком з якою вони були не згодні. Але медіація працює не так.
МЕДІАЦІЯ – це позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт шляхом переговорів.
Медіація може бути проведена без звернення до суду, або ж під час судового провадження. А в світі медіація часто здійснюється за приписом суду.
СТОРОНИ МЕДІАЦІЇ МАЮТЬ ПРАВО:
• відмовитися від участі в процедурі в будь який момент;
• за взаємною згодою обрати медіатора (медіаторів) та/або суб’єкта, що забезпечує її проведення;
• відмовитися від послуг медіатора та обрати іншого медіатора (медіаторів);
• визначати умови договору про проведення медіації;
• залучати до медіації інших учасників;
• визначати інші права сторін медіації.
За результатами медіації її сторони можуть УКЛАСТИ УГОДУ, де буде зазначено всі домовленості, взяті зобов’язання, способи та терміни їхнього виконання, наслідки їх невиконання або неналежного виконання…
Але ключове тут: добровільність та можуть!
Але я переконана, що з допомогою медіації можна вирішувати конфлікти значно швидше, аніж через суд. І вважаю, що юридичне визначення медіації через ухвалення вище згаданого закону відкриває українцям можливості для ефективного, мирного і дешевшого (порівняно з судом) шляху врегулювання спорів.
Дешевшого, бо на відміну від судового процесу, медіація передбачає оплату тільки послуг медіатора/медіаторів і відшкодування витрат на здійснення підготовки до медіації та її проведення. Крім того, якщо сторони врегулюють конфлікт за допомогою медіації – позивачу (скаржнику, заявнику) буде повернуто з державного бюджету 60% судового збору, сплаченого під час подання позову (апеляційної чи касаційної скарги).
І я сподіваюся, що робота колег-медіаторів та прийняття профільного закону сприятимуть поширенню медіації в Україні.
Ваш адвокат і медіатор Наталія Бут!
Щоб зв’язатися зі мною, телефонуйте: 098 242 5701, 050 692 9949.