Окт 11

Юрист про самовільне будівництво та незаконну забудову

Tags: , ,
ЯК УЗАКОНИТИ САМОВІЛЬНУ БУДІВЛЮ

незаконні будови

Нещодавно до мене звернувся за юридичною консультацією клієнт, якому прийшов штраф за самовільне будівництво. Яким чином стало відомо про це будівництво ми спочатку не зрозуміли, інспекція посилалася на скаргу громадянина.

Але уважні містяни, вже давно помітили над Дніпром дрони, за допомогою яких профільні органи виявляють незаконні будови. Також по місту їздять автомобілі інспекції, яка здійснює функції контролю забудови міста при Дніпровській міській раді.

Тому питання незаконного будівництва актуальне як ніколи, як і боротьба місцевої влади з ним.

А оформлення документів на самовільне будівництво – поширена проблема серед українців. Фахівці вважають, що в Україні є близько 1,5 млн незаконних самобудов. Більшість з яких у селах, де мешканці часто зводять різні будови на своїх ділянках.

Читайте також: Технічний паспорт та новели пов’язані з ним від 01.08.2021 року.

Адже багато людей помилково вважають, що на зведення таких будівель, як прибудови, гараж або флігель не потрібна додаткова документація та дозволи. А поміж тим, розмір штрафів за самовільне будівництво у 2021 році в Україні може скласти до 18 мінімальних зарплат, або 57 600 грн. А в разі несплати штрафу будову можуть знести і витрати на це також лягають на плечі власника.

Плюс згідно зі ст. 376 Цивільного кодексу України, власник самобуду не має прав на таке житло, не може його легально продати, подарувати, залишити в спадок… ФАКТИЧНО ПРАВО ВЛАСНОСТІ НА НЕЗАКОННУ БУДОВУ НЕ НАЛЕЖИТЬ НІКОМУ.

НЕРУХОМІСТЬ ВВАЖАЄТЬСЯ НЕЗАКОННО ПОБУДОВАНОЮ, якщо:

— будова зведена на не передбаченій для цієї мети земельній ділянці;
— нерухомість побудована без оформлення та узгодження проекту та дозвільної документації;
— зведена з грубими порушеннями будівельних норм і правил.

Подібні ситуації часто виникають у разі самостійного зведення самобуду, отримання його в спадщину або незаконної купівлі за зниженою ціною.

ЧИ МОЖНА УЗАКОНИТИ САМОВІЛЬНУ БУДІВЛЮ?

Так, і для цього існує кілька варіантів:

1. Через суд, куди потрібно написати заяву, дочекатися розгляду справи і відповідного рішення суду. Будьте готові, що суди далеко не завжди схвалюють такі позови, а рішення суду може бути оскаржене Плюс судове рішення про визнання права на самовільне будівництво ще не надає власнику права на користування та розпорядження об’єктом. Будову все таки доведеться ввести в експлуатацію за встановленим законом порядком.
2. Легалізація через органи державної влади – для чого треба звернутися до районної адміністрації, подавши заяву і пакет документів: документи на будову (оригінали та копії техпаспорта; декларацію про готовність об’єкта до експлуатації, зареєстровану ДАБІ; державний акт про право власності на земельну ділянку; рішення міської або сільської ради про присвоєння адреси) та персональні документи власника (засвідчені в установленому порядку копії паспорта й ідентифікаційного коду, оплачені квитанції держмита та заяву на реєстрацію).
3. Спрощена процедура узаконення передбачена для житлових будинків, побудованих до 1992 р. Адже до того часу в країні не було вимоги обов’язкового введення в експлуатацію приватних будинків. Нині для узаконення такої будови необхідно провести технічну інвентаризацію, отримати техпаспорт і рішення про присвоєння адреси. Після цього потрібно звернутися до Державної реєстраційної служби для реєстрації права власності.
4. Будівельна амністія існує для оформлення будинків, прибудов, гаражів, дачних і садових будівель площею менше 300 кв. м і побудованих у період з 1992 до 2015 р і дозволяє легалізувати самобуд за спрощеною схемою.

Для оформлення самобуду, який потрапляє під будівельну амністію, потрібні такі документи:
— документ про технічну інвентаризацію (техпаспорт), який можна оформити в сертифікованому відомстві технічної інвентаризації;
— документи про право власності на землю, на якій розташований самобудова;
— для сільхозбудівель або об’єктів технічного призначення площею понад 100 кв. м треба скласти звіт про проведення технічного обстеження об’єкта;
— заява на узгодження місця розташування самобуду;
— декларацію про готовність будови до експлуатації.

Цей пакет документів можна подати до Центру надання адміністративних послуг. Середній термін розглядання справи – до десяти днів.

Тому якщо у Вас є незаконна будова, подумайте про її негайне узаконення. Купуючи ж нерухомість завжди цікавтеся такими нюансами, і бажано вивчайте документи не лише самостійно, а й залучаючи експертів. В мене для цього існує послуга: АУДИТ НЕРУХОМОСТІ.

Потрібна моя допомога? Звертайтеся: 098 242 5701, 050 692 9949.

Ваш адвокат Наталія Бут!

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields