Июн 14

Як успадкувати землю, яка не була приватизована?

Tags: , , ,

Окремий вид спадкових справ з якими до мене часто звертаються клієнти це ситуації, коли спадкодавець не завершив приватизацію та не отримав право власності на земельну ділянку. І спадкоємці цікавляться яким чином можна завершити процес приватизації та успадкувати землю. Саме про це говоримо сьогодні.

Почнемо з того, що не буває безвихідних ситуацій.

А у випадку, коли Вам залишили у спадок земельну ділянку, яка не була приватизована спадкодавцем, ПОТРІБНО ЗВЕРТАТИСЯ ДО СУДУ.

Також читайте: Чи є нюанси спадкування для цивільного чоловіка чи дружини?

Але, перш ніж звертатися до суду, потрібно звернутися до органу, який повинен був видати право-встановлюючий документ про право власності або ж рішення про визнання права власності. Адже для звернення до суду повинен бути спір, порушення прав особи…

Далі в нотаріуса потрібно отримати постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій пов’язаних з Вашим вступом в спадщину, оскільки нотаріусу не надано документів, які посвідчують право власності спадкодавця на спадкове майно – земельну ділянку.

ПІДСТАВОЮ ДЛЯ ЗВЕРНЕННЯ ДО СУДУ буде той факт, що процедуру приватизації земельної ділянки розпочато, але спадкодавець не набув права власності, у зв’язку зі смертю. Тому Ви звертаєтеся до суду із позовом про визнання за ним (спадкодавцем) права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на земельну ділянку. Для чого це робиться?

Нагадую, що відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, які належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

А статтею 1225 ЦК України визначено, що право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. Захист прав громадян на земельні ділянки здійснюється, в тому числі, шляхом визнання права, як передбачено пунктом 1 ч 3 ст 152 ЗК України.

НАБУТТЯ ПРАВА ВЛАСНОСТІ на землю та перехід права власності на земельну ділянку в порядку спадкування має місце за наявності таких юридичних фактів у їх сукупності: ухвалення рішення компетентного органу про передачу у власність земельної ділянки спадкодавцю, укладення спадкодавцем правочинів щодо набуття права власності на земельні ділянки; виготовлення технічної документації на земельні ділянки; визначення меж земельної ділянки в натурі; погодження із суміжними землевласниками та землекористувачами; одержання у встановленому порядку державного акта на землю; реєстрація права власності на земельну ділянку.

Отже, якщо спадкодавець навіть не набув права власності на земельну ділянку згідно зі ст 125 ЗК України, але розпочав саму процедуру приватизації земельної ділянки, то відповідно до чинного українського законодавства: спадкоємці мають право звертатися до суду з позовом про визнання свого права в порядку спадкування – права на завершення приватизації та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.

Такий прецедент викладено у постанові ВП ВС від 20.03.2019 по справі № 350/67/15-ц.

Важливо розуміти, що оскільки спадкодавець на момент відкриття спадщини не набував права власності на спадкове майно, то, відповідно, таке право не може спадкуватися. У даному випадку, внаслідок позитивного рішення суду, спадкоємці набувають право САМЕ НА ЗАВЕРШЕННЯ ПРИВАТИЗАЦІЇ та одержання державного акту про право власності на землю на ім`я спадкоємця.

Процедура не з приємних, але цілком можлива і дієва. Якщо ж Вам в ході підготовки позовної заяви або судового процесу, потрібна юридична допомога, звертайтеся: 098 242 5701, 050 692 9949.

Завжди Ваша, адвокат Наталія Бут!

земельне право

завершення приватизації землі спадкоємцями

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields