Насильство в сім’ї – це будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного характеру члена сім’ї по відношенню до іншого члена сім’ї, які завдають моральної шкоди, або шкоди фізичному чи психічному здоров’ю.
Читайте також: Як не стати жертвою інтернет-аферистів?
Відповідно до Закону України «Про попередження насильства в сім’ї» є такі види сімейного насильства:
1. Фізичне – не «б’є – значить любить», а б’є – крапка
2. Статеве – нагадую, що примус до стосунків це насильство, навіть у шлюбі
3. Фінансове – умисне позбавлення житла, їжі, одягу, майна чи коштів, на які постраждалий має передбачене законом право, що може призвести до його смерті, викликати порушення фізичного чи психічного здоров’я
4. Психологічне, або абьюз.
Жертвами сімейного насильства можуть бути не лише жінки, а й чоловіки, діти чи старі люди.
В нашій культурі не прийнято «виносити сміття з хати», а тому багато жертв сімейного насилля про нього мовчать. Хтось боїться розірвати стосунки або не знає, що в багатьох випадках закон на стороні жертви, особливо в ситуаціях, коли є докази, що відбувається насильство.
Тому закликаю: НЕ МОВЧІТЬ!
Бо і закон, і я на Вашій стороні!
Трохи статистики:
— за 8 місяців 2021 року до української поліції щодо домашнього насильства звернулися стільки ж людей, як за весь 2019 рік — 209 тисяч звернень.
— в Туреччині 40% жінок страждають від сімейного насильства. Тільки в 2018 р зареєстровано 440 вбивств – цьому навіть присвячено меморіал в Стамбулі: 440 пар жіночого взуття розміщено на стіні будинку, щоб привернути увагу до цієї проблеми.
— в Єгипті 30% чоловіків потерпають від домашнього насильства.
Що таке абьюз та як з ним боротися?
Абьюз – один з різновидів насильства, як спосіб психічного та морального впливу на іншу людину.
Абьюзером може бути будь-хто з людей, з якими ми часто контактуємо: чоловік, дружина, бітьки, сусід, вчитель, колега по роботі, начальник, людина з якою ми дружимо… Постійний контакт – одна з умов абьюзу.
Як розпізнати абьюзивну поведінку:
— абьюзер завжди вивчає слабкі сторони «жертви» та впливає саме на них;
— абьюзер намагається «відрізати» «жертву» від її близького оточення: рідних та друзів, аж до прямої заборони спілкуватися;
— абьюзер завжди плекає відчуття, що його «жертва» окрім нього нікому більше не потрібна, посилюючи таким чином її соціальну ізоляцію та залежність;
— дуже часто поступово психологічне та моральне насильство починає виливатися в фізичне, робиться це поступово, коли «жертва» вже відрізана від свого оточення і не має кому поскаржитися.
Як на мене, то абьюз мало чим поступається по силі впливу перед фізичним насильством. Хоча я далека від думки, що будь-яке насильство можна порівнювати: насильство – це насильство і давайте називати речі своїми іменами.
Як протистояти абьюзеру?
— Намагатися розпізнати та попереджувати навіть найменші спроби подібного впливу – це той випадок, коли краще надати ситуації більшого значення, ніж недогледіти.
— Не втрачайте зв’язок зі своїм колом спілкування та близькими, задумайтеся, якщо Ваш партнер налаштовує Вас проти цих людей чи їх проти Вас.
— Пам’ятайте, що здоров’я та життя – найвища цінність і якщо є загроза одному або іншому, ніколи не сприймайте це як належне.
— Не соромтеся звертатися за допомогою.
Насамкінець ще раз закликаю не мовчати про домашнє насильство, ні тоді, коли Ви є його жертвою, ні тоді, коли стали свідком цього явища. Бо вихід є завжди, головне зберегти своє здоров’я, в тому числі психічне, щоб довести ситуацію до логічного кінця.
БЕЗКОШТОВНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ для людей, які стикнулися з домашнім насильством:
— Національна “гаряча лінія” з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та ґендерної дискримінації: 0 800 500 335 або 386 (короткий номер з мобільного).
— Національна дитяча “гаряча лінія”: 0 800 500 225 або 772 (для дзвінків з мобільного).
Якщо Вам потрібна моя допомога, як адвоката, звертайтеся: 098 242 5701, 050 692 9949.
Ваш адвокат в боротьбі за справедливість, Наталія Бут!