Сьогодні хочу поговорити про господарську діяльність і довкілля. Далі в статті розберемо основні поняття, дозвільні документи та злочини, які є екологічними. Що таке оцінка впливу на довкілля та навіщо потрібна в господарській діяльності?
Перш, ніж розпочати господарську діяльність, Ви повинні оглянути чи підпадає ваша діяльність під Закон України «Про оцінку впливу на довкілля», що набув чинності 18.12.2017 року.
Вищезазначений Закон встановлює правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, спрямованої на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Потрібно визначитися з наступним:
— місце розташування;
— яка категорія видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля» існує 2 категорії видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля.
Оцінка впливу на довкілля ― це процедура, що передбачає:
1) підготовку суб’єктом господарювання звіту з оцінки впливу на довкілля;
2) проведення громадського обговорення;
3) аналіз уповноваженим органом інформації, наданої у звіті з оцінки впливу на довкілля, будь-якої додаткової інформації, яку надає суб’єкт господарювання, а також інформації, отриманої від громадськості під час громадського обговорення, під час здійснення процедури оцінки транскордонного впливу, іншої інформації;
4) надання уповноваженим органом мотивованого висновку з оцінки впливу на довкілля, що враховує результати аналізу;
5) врахування висновку з оцінки впливу на довкілля у рішенні про провадження планованої діяльності.
Важливою частиною є звіт з оцінки впливу на довкілля, поточний стан, можливість негативного впливу на довкілля, способи мінімізації цього впливу.
Звіт повинен містити: довідки від відповідних служб, це можуть бути геологічні, метеорологічні, екологічні, охорона пам’яток.
Рекомендовано замовляти звіт з оцінки впливу на довкілля в спеціалізованих організаціях, які мають досвідчених спеціалістів з розробки цих звітів.
Відповідно до п. 6 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»: «Забороняється провадження господарської діяльності, експлуатація об’єктів, інші втручання в природне середовище і ландшафти, у тому числі видобування корисних копалин, використання техногенних родовищ корисних копалин, якщо не забезпечено в повному обсязі додержання екологічних умов, передбачених у висновку з оцінки впливу на довкілля, рішенні про провадження планованої діяльності та проектах будівництва, розширення, перепрофілювання, ліквідації (демонтажу) об’єктів, інших втручань у природне середовище і ландшафти, у тому числі видобування корисних копалин, використання техногенних родовищ корисних копалин, а також змін у цій діяльності або подовження строків її провадження.»
Відсутність позитивного висновку тягне за собою кримінальну відповідальність, що передбачене ст. 236 Кримінального кодексу України, зупинення діяльності, відсутність документів дозвільного характеру.
Кримінальна відповідальність за ст. 236 КК України карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Якщо Вам потрібен адвокат для захисту інтересів чи представництва на судовому процесі, звертайтеся.
Я є адвокатом ГФ з охорони громадського порядку «Екологічний патруль», яке здійснює громадський контроль за забезпеченням державою, суб’єктами господарювання і громадянами охорони навколишнього природного середовища як важливої передумови життя і здоров’я людини шляхом охорони живої і неживої природи, захисту людей від негативного екологічного впливу, шляхом досягнення гармонійної взаємодії особи, суспільства та природи, раціонального використання і відтворення природних ресурсів; здійснює спільні операції з органами правопорядку з метою виявлення екологічних злочинів на території Дніпропетровської області.
На зараз маю 10 кримінальних справ, де господарська діяльність проводиться без будь-яких дозвільних документів та відсутній звіт з оцінки впливу на довкілля.
В одній із кримінальних справ, будувалася АЗС без дозвільних документів, єдиний документ, що нам був пред’явлений – договір оренди земельної ділянки. Робітники, що будували АЗС не приходили навіть інструктажу, не мали документів, що дозволяли їм здійснювати це будівництво. Ми не знайшли даних про ОВД цієї АЗС, вони навіть і не намагалися здійснити свою діяльність законним шляхом, як того вимагає законодавство. Тільки вдумаєтеся настільки це небезпечно та не робіть схожих помилок.
Вони пішли іншим шляхом, почали скаржитися в усі інстанції, замість того, щоб почати нарешті замовити ОВД, оскільки, відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»: «Планована діяльність з нового будівництва автозаправної станції належить до другої категорії видів планованої діяльності та об’єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля».
На сьогоднішній час нами заявлене клопотання про перевірку екологічною інспекцією цієї автозаправної станції та нарахування матеріальних збитків. Досудове слідство триває.
Для того, щоб перевірити чи має підприємство повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля, потрібно зайти на сайт Міністерства екології та природних ресурсів України, а саме: Єдиний реєстр ОВД.
Ми маємо виконувати свої конституційні обов’язки: незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності!
Отже, перш ніж починати господарську діяльність потрібно впевнитися чи потрібно Вам проводити процедуру ― оцінку впливу на довкілля, щоб не потрапити під кримінальну відповідальність.
Якщо потрібні юридична допомога в цьому питанні, звертайтеся. Запис на консультацію за телефоном: 098 242 5701, 050 692 9949.