Фев 3

Що таке адвокатський запит?

Tags:
Що таке адвокатський запит?

В цій статті будемо розбиратися, що таке адвокатський запит і чому цей документ такий важливий.

Нещодавно в одній з моїх справ виникла нагальна потреба в отриманні інформації з Державного нотаріального архіву в Дніпропетровській області. Виникло питання, що на майно моєї клієнтки було накладено арешт за рішення Кіровського нарсуду. Знайти це рішення було практично неможливо в іншому місці, і для того, щоб звернутися до суду з вимогою про скасування арешту, мені було потрібно звернутися до нотаріального архіву за самим рішенням.

Відповідно до ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» АДВОКАТСЬКИЙ ЗАПИТ — письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій, незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань, про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

І що дуже важливо, лише адвокати згідно українського законодавства мають право збирати інформацію. І в цьому одна з відмінностей між адвокатом і юристом.

Читайте також: Інвестиція в нерухомість закордоном.

Орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань, яким направлено адвокатський запит, зобов’язані не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту надати адвокату відповідну інформацію, або копії документів, крім інформації з обмеженим доступом, а також копії документів, в яких міститься інформація з обмеженим доступом.

Тобто, це велика можливість та перевага, зібрати всі необхідні докази і матеріали для гідного захисту інтересів клієнта.

Клієнт мені повідомив, що в архіві, куди я відправила запит, працюють дуже суворі працівника, і тому він не певен чи нададуть нам потрібні документи. Але на цей випадок у нас і є закон. І я мала твердий намір отримати потрібну інформацію саме в рамках чинного законодавства.

Свій запит я направила поштою, оскільки не мала часу поїхати в архів особисто.

Після того, як минув 21 день з моменту відправлення листа я перезвонила запитати, що з моїм запитом, маючи недовіру до роботи пошти. У відповідь я почула, спочатку в спокійній формі, потім підвищеним голосом, що слід зачекати 30 календарних днів. І коли я нагадала, що згідно закону, на задоволення адвокатського запиту надається лише 5 днів, мені відповіли, щоб я не вигадувала байки.

Розуміючи, завантаженість суду та через брак часу на звернення зі скаргою про неправомірні дії працівників державної установи, я зателефонувала в відділення юстиції області з проханням пояснити працівникам норми законодавства про 5 денний строк відповіді на адвокатський запит.

І буквально через годину завідуюча нотархіву передзвонила, вибачившись за дії працівників та повідомила, що вранці відправить мені лист. Але…

Коли впродовж наступного тижня я не отримала лист, то передзвонила сама, знову погано думаючи на пошту. І тут завідуюча почала мені розповідати про їхні проблеми з конвертами, велику завантаженість, а в результаті знову крики.

В якийсь момент мені здалося, що логічніше буде поїхати самостійно в архів та отримати ці результати, але по-перше завантаженість не дозволяла це зробити, по-друге, мені було просто цікаво пройти весь шлях, бо я постійно себе ставила на місце пересічної людини, яка постійно стикається з таким хамством і безвідповідальністю. А по-третє це вже стало ділом принципу.

І тут я згадала про магічний номер 1545 – «Урядовий контактний центр», і вирішила довести цю справу до логічного кінця. Тому набрал гарячу лінію і виклала їм всі деталі справи.

В результаті я отримала лист з Міністерства юстиції України у відповідь на моє звернення. В листі зазначено, що проведено перевірку в порядку п. 14 Порядку проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архіві, затверджено Наказом Міністерства юстиції України 17.02.2014 № 357/5, витребувано пояснення завідуючої архіву.

За цим фактом проведено оперативну нараду в Головному управлінні юстиції щодо порушень завідуючої нотаріального архіву вимог ст. 24 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Окрім того надіслано лист, в якому оголошено про суворе дотримання строків відповіді на адвокатські запити, встановлених чинним законодавством.

Яка мораль з цієї історії:

1) адвокатський запит — це дієвий інструмент і велика перевага адвоката, оскільки відповідь на нього обов’язкова до виконання;
2) там де працює закон часто відмовляються працювати люди, тому свої права потрібно знати і вимагати їхнього виконання (це ж саме стосується обов’язків);
3) для боротьби з протиправними діями завжди є законні засоби, про які ми інколи можемо просто не знати.

Мені не важко уявити з чим кожного дня стикаються українці в державних установах, лікарнях, навчальних установах, це пережитки радянської системи. Але мені важко уявити як з цим можна просто змиритися.

Давайте будемо вивчати і захищати свої права. Бо в процвітаючій Україні майбутнього кожен має чесно виконувати свою роботу і кожної людини має бути гідне ставлення. І я знаю, що це в наших руках.

Якщо ж Ваші інтереси порушують, звертайтеся: 098 242 5701, 050 692 9949. Я допомагаю досягати справедливості з допомогою закону.

Ваш адвокат і медіатор Наталія Бут.

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields