Сен 6

Позовна давність у справах про стягнення заборгованості по комунальних платежах

Tags:

Коли до мене звертаються клієнти з приводу стягнення з них заборгованості по оплаті послуг водопостачання, водовідведення та інших комунальних послуг, то перше про що я запитую: «Який період зазначено в позові?».

Адже дуже часто, подаючи позов на боржника, комунальники не враховують строки позовної давності та вимагають стягнути борги подекуди за 10 чи й більше років. Забуваючи при цьому про позовну давність.

Читайте також: Як розірвати Договір оренди землі?

А між іншим ст 257 ЦК України передбачає, що ЗАГАЛЬНА ПОЗОВНА ДАВНІСТЬ – три роки!

Стаття 261 цього ж кодексу зазначає, що перебіг позовної давності починається з моменту, коли особа довідалася/могла довідатися про порушення свого права чи про особу, яка його порушила.

Нагадаю, що наслідками пропущення терміну позовної давності є відмова у задоволенні позову (ст 267 ЦК України): встановивши, що строк позовної давності пропущено без поважних на те причин, суд відмовляє у позові, якщо стороною у спорі заявлено вимогу до ухвалення ним рішення про застосування строку позовної давності.

Крім випадків, коли позов не доведено, що вже є самостійною підставою для відмови. Це, коли в ході суду в ході розгляду доказів встановлюють, що право позивача на захист не було порушено.

Коли ж навіть суду доведено, що права позивача порушено, але строк позовної давності пропущено без поважних причин, суд ухвалює рішення про відмову в позові у зв’язку із закінченням строку позовної давності. І тільки якщо причини пропуску цього строку суд визнає поважними, то судовий процес буде продовжуватися.

Тут важливо зазначити, що саме загальна позовна давність застосовується до всіх справ, які стосуються захисту права власності чи інших речових прав!

І особливістю вирішення спору про захист порушеного права за умови пропуску строку позовної давності є те, що сплив строку позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові лише за умови обґрунтованості позову, тобто за умови наявності порушеного права.

Нагадаю, що ЦК України встановлює загальну позовну давність тривалістю в 3 роки. А стаття 267 ЦК України передбачає, що позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові. В цих випадках ми зазначаємо правові норми та подаємо відзив на позовну заяву.

Суд зазвичай враховує термін позовної давності та вирішує питання про стягнення заборгованості саме за цей період.

От такі справи і я сподіваюся, що цією статтею закрила всі питання позовної давності при стягненні заборгованості за комуналку.

Якщо ж у Вас залишилися питання, звертайтеся за юридичною консультацією: 098 242 5701, 050 692 9949.

Ваш адвокат Наталія Бут.

загальна позовна давність

адвокат про стягненні заборгованості за комуналку

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields