Июл 5

Порядок припинення дії договору оренди земельної ділянки після закінчення строку на який його було укладено

Tags: , ,

Нагадую, що після закінчення терміну дії договіру оренди землі, орендар, який належно виконував свої обов’язки, передбачені умовами договору, має ПЕРЕВАЖНЕ ПРАВО перед іншими на укладення договору оренди землі на новий строк (ч. 1 ст 33 ЗУ «Про оренду землі»).

Читайте також: Про відмінності між порядком поновленням договору оренди землі та укладенням договору оренди землі на новий строк

Ч. 2 ст 33 Закону України «Про оренду землі» передбачає, що орендар, який має хоче скористатися своїм переважним правом на продовження оренди землі на новий строк, зобов’язаний повідомити про це орендодавця до закінчення терміну дії договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше як за один місяць до закінчення строку дії договору оренди землі.

Для цього, орендар має НАДІСЛАТИ ВЛАСНИКУ земельної ділянки лист-повідомлення про своє бажання укласти договір оренди землі на новий строк. До якого обов’язково слід додати проект самого договору.

Власник земельної ділянки, отримавши лист орендаря з повідомленням про бажання укласти договір оренди землі на новий строк та проекту такого договору, повинен у МІСЯЧНИЙ СТРОК ПРИЙНЯТИ РІШЕННЯ про продовження чи припинення договору, або ж внесення до нього змін.

Пам’ятайте, що і відмова, і зволікання в укладенні нового договору, орендарем можуть бути ОСКАРЖЕНІ В СУДІ. Тому раджу власнику земельної ділянки не ігнорувати листи орендаря та обов’язково вчасно повідомити його про своє рішення. Для цього орендарю також слід направити лист-повідомлення.

Законодавчо не визначено ні змісту, ні форми такого повідомлення, тому його можна підготувати в довільній формі. Головне, щоб з його змісту орендар зрозумів рішення орендодавця.

Українське законодавство також не регулює порядку надсилання такого листа-повідомлення. Тому можна зробити це як особисто, так і поштою.

Але, якщо вирішите вручити повідомлення особисто, то обов’язково зробіть копію такого повідомлення, а на ньому представником орендаря слід зазначити інформацію про дату реєстрації, посаду та ПІБ особи, яка прийняла лист. У випадку надсилання поштою (краще надіслати цінним листом з описом вкладення), обов’язково зберігайте фіскальний чек, який заслідчує надсилання листа.

Адже, як свідчить практика, орендарі у разі відмови часто заперечують факт отримання листа-повідомлення від орендодавця і продовжують користуватися земелею. І в такому разі слід звертатися до суду, а в суді, як відомо, потрібні докази.

Ст. 33 ЗУ «Про оренду землі» передбачає тільки необхідність направити такий лист орендарю, тобто Вам не потрібно мати підтвердженняотримання листа орендарем. Для суду достатньо мати доказ, який засвідчує відправлення листа.

Далі важливо врахувати, що саме сторона договору, яка відмовляється від поновлення договору має подати до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно заяву про виключення з реєстру відомостей про поновлення договору. І зробити це слід не пізніше, ніж за місяць до дати закінчення дії попереднього договору оренди.

Адже у разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно даних про поновлення договору до моменту закінчення дії договору, після настання дати закінчення дії договору державна реєстрація права оренди АВТОМАТИЧНО ПРОДОВЖУЄТЬСЯ НА ТАКИЙ ЖЕ ПЕРІОД. Це відбувається з врахуванням переважного права орендаря на оренду, з якого я почала.

А тому, для припинення договору оренди власник землі повинен, дотримуючись встановлених законодавством процедури та строків, виконати дії зазначені вище.

Щоб довести Вам серйозність процедури наведу Постанову Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 18.11.2020 р у справі № 914/1218/19: «оскільки орендар в межах строку, визначеного договором, звернувся до орендодавця з листом про поновлення договору оренди на тих самих умовах і на той самий строк та проектом відповідної додаткової угоди до договору і орендодавець в термін, визначений частиною шостою статті 33 Закону України «Про оренду землі» з дня закінчення строку договору заперечення проти поновлення договору не надав, а орендар користується земельною ділянкою після закінчення строку оренди, то позовна вимога про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі є такою, що підлягає задоволенню».

Що ще раз чудово демонструє, чому треба добре знати свої права. Якщо ж у Вас виникли питання юридичного характеру, звертайтеся за консультацією: 098 242 5701, 050 692 9949.

Завжди Ваш адвокат Наталія Бут.

договір оренди землі

припинення дії договору оренди землі

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields