Не лише Кайдаші пересварилися між собою за стару грушу, а досить часто до мене звертаються з питаннями спорів з сусідами. Зараз маю в роботі справу, де 7 років тому сусід моєї клієнтки купив домоволодіння, а зараз регулярно пошкоджує її майно, залякує та погрожує.
Для таких випадків в законодавстві існує ПОНЯТТЯ ДОБРОСУСІДСТВА і далі я спробую пояснити всі його нюанси та як це працює.
Читайте також: Податки на нерухомість в 2021 році.
Поняття ДОБРОСУСІДСТВА передбачає, що власники та землекористувачі земельних ділянок мають обирати такі способи використання своїх земельних ділянок (згідно їхнього цільового призначення), щоб власникам і землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдавати якнайменше незручностей (через затінення, задимлення, неприємні запахи, шумове забруднення тощо). А власники сусідніх земельних ділянок зобов’язані не чинити перепон і не перешкоджати цільовому використанню сусідніх земельних ділянок та не допускати негативний вплив на них.
Відповідно до ч. 1 ст. 91 і ч. 1 ст. 96 ЗК України суб’єктами відносин добросусідства є і власники земельних ділянок, і землекористувачі. А значить, правила добросусідства виступають як обмеження щодо здійснення не лише права власності на землю, а й інших прав: постійного користування земельною ділянкою, оренди, емфітевзису, суперфіцію…
Здійснюючи свої права, особа зобов’язана утримуватися від дій, які можуть якимось чином порушити права інших осіб, завдати шкоду довкіллю чи культурній спадщині. Також не допустимі дії, які вчиняються з наміром завдати шкоди іншій особі, а також зловживання своїми правами в інших формах.
Наприклад, незручності сусідам можуть створювати зелені насадження, які ростуть на сусідній земельній ділянці або ж на межі та затіняють ділянку, заважають вирощуванню рослин… За цих обставин, ЗК України передбачає можливість потерпілій стороні захистити свої інтереси. Але нерідко власники або землекористувачі намагаються вирішити ситуацію самостійно та вдаються до самовільного знищення зелених насаджень сусідів і таким чином самі стають порушниками.
Адже особа, винна у самовільному знищенні чи пошкодженні зелених насаджень, які розміщені на території суміжної приватної земельної ділянки, несе цивільну відповідальність у вигляді відшкодування шкоди завданої майну іншої особи в повному обсязі.
З іншого боку, ст. 105 ЗК України дає право власникам та землекористувачам земельних ділянок відрізати корені та гілки дерев/кущів, які проникають з сусідньої земельної ділянки у випадку, якщо це є перепоною у використанні їхньої земельної ділянки за цільовим призначенням.
Бувають ситуації, коли треба зрізати дерева, розміщені на межі сусідніх земельних ділянок. Тоді важливо пам’ятати, що ці дерева та їхні плоди належать власникам сусідніх ділянок у рівних частинах і кожен з сусідів має право вимагати ліквідувати такі дерева. Окрім випадків, коли вони служать межовими знаками та не можуть бути замінені іншими межовими знаками. Тоді витрати на зрізування дерев покладаються на сусідів у рівних частинах.
Пам’ятайте і те, що згідно з новими державними будівельними нормами (ДБН), які вступили в дію 01.10.2019 року:
— ВІДСТАНЬ ВІД МЕЖІ СУМІЖНОЇ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ до висаджених кущів, має становити 1 м, а до стовбурів дерев – 4-6 м залежно від крони, але не менше половини її діаметру.
Правда і те, що поняття добросусідства ґрунтується, як би то сказати коректніше, на добрій волі (читайте адекватності) сусідів і часто бувають випадки, коли самостійно врегулювати спір та врегулювати якесь питання буває складно, або й неможливо. Для таких ситуацій існують юристи.
Потрібна ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ чи допомога? Звертайтеся за одним з телефонів: 098 242 5701, 050 692 9949.
Ваш адвокат в боротьбі за справедливість Наталія Бут.