Авг 23

Підстави та процедура позбавлення батьківських прав

Tags: ,

До мене часто звертаються клієнти щодо питань позбавлення батьківських прав, адже хтось невдоволений колишнім чоловіком чи дружиною, хтось просто хоче провчити іншого з подружжя, а в когось є на це інші підстави.

Тому сьогодні поговоримо саме про позбавлення батьківських прав.

Почну з того, що позбавити людину батьківських прав можна ЛИШЕ У СУДОВОМУ ПОРЯДКУ!

ЯКІ МОЖУТЬ БУТИ ПІДСТАВИ ПОЗБАВЛЕННЯ ДЛЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

Мати або батько можуть бути позбавлені свої батьківських прав, коли вони:
1. не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров’я і протягом 6 міс без поважної причини не виявляли про неї батьківського піклування;
2. ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти;
3. жорстоко поводяться з дитиною: застосовання фізичного або психічного насильства, недопустимі методи виховання, які принижують людську гідність дитини…;
4. є хронічними алкоголіками або наркоманами і ці факти підтверджені відповідними медичними висновками;
5. вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, наприклад, залучають її до важкої фізичної праці, заняття проституцією чи злочинною діяльністю, примушують її жебракувати та бродяжничати;
6. засуджені за умисне кримінальне правопорушення щодо дитини.

Читайте також: Правила виїзду дитини за кордон на 2021 рік

Підстави та процедура позбавлення батьківських прав

Підстави та процедура позбавлення батьківських прав

ХТО НЕ МОЖЕ БУТИ ПОЗБАВЛЕНИЙ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

Є випадки, коли навіть при здавалося б наявних причинах для позбавлення батьківських прав цього робити не можна.

Наприклад:
— підстави для позбавлення батьківських прав відсутні, якщо батьки вчинили злочин проти дитини з необережності: випадкове заподіяння шкоди здоров’ю дитини у ході гри, при домашніх роботах і тощо).
— не можна позбавити батьківських прав особу, яка не може виконувати своїх батьківських обов’язків внаслідок душевної хвороби, недоумства, тривалого відрядження, утворення перешкод з боку іншого з батьків, з яким проживає дитина відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3.
— а відповідно ч.2 статті 164 СК України не можна позбавити батьківських прав особу до досягнення повноліття з підстав коли вони ухиляються від виконання своїх обов’язків щодо виховання дитини та/або здобуття нею освіти, є хронічними алкоголіками або наркоманами, чи вдаються до будь яких видів експлуатації дитини.

ЯКИЙ ПОРЯДОК ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

Позбавити батьківських прав можливе тільки щодо дітей, які ще не досягли 18-річного віку.

Щоб позбавити особу батьківських прав треба вчинити такі дії:
1. встановити, що особа свідомо порушує батьківські обов’язки, злісно не виконує вимог та рекомендацій органів опіки і піклування, служб у справах неповнолітніх, навмисно ухиляється від лікування (хронічні алкоголіки, наркомани, токсикомани) та зібрати необхідні для цього підтверджуючі докази;
2. звернутись до органу опіки та піклування і отримати висновок щодо умов життя і виховання дитини, поведінки батьків, їх взаємин з дітьми та відношення до виконання своїх батьківських обов’язків;
3. звернутись з позовною заявою до суду про позбавлення батьківських прав та отримати за результатами розгляду справи відповідне рішення суду.

Таке рішення, після набрання ним законної сили, суд надсилає органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ СУДОВИЙ РОЗГЛЯД ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ ПРО ПОЗБАВЛЕННЯ БАТЬКІВСЬКИХ ПРАВ?

Подати до суду позов про позбавлення батьківських прав можуть:
1. один із батьків, опікун, піклувальник, особа в сім’ї якої проживає дитина;
2. заклад охорони здоров’я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому перебуває дитина;
3. орган опіки та піклування;
4. прокурора;
5. сама дитини, якщо вона досягла чотирнадцяти років.

При розгляді справи обов’язкова участь в процесі органу опіки та піклування, який подає суду письмовий висновок щодо обставин справи. Хоча цей висновок не обов’язковий для прийняття рішення судом і суд може з ним не погодитися, якщо суддя вважатиме, що висновок недостатньо обґрунтований або суперечить інтересам дитини.

Відповідно до 1 ч. ст. 170 СК України суд може винести рішення про відібрання дитини від батьків або одного з них, при цьому не позбавляючи їх батьківських прав, у випадках, коли батьки:
— ухиляються від виконання своїх обов’язків по вихованню дитини;
— жорстоко поводяться з дитиною;
— є хронічними алкоголіками або наркоманами;
— вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва.

А також в інших випадках, коли залишити дитини з батьками означає небезпеку для її життя, здоров’я, в тому числі морального.

В такому разі дитина передається другому з батьків, бабі, дідові або іншим родичам — за їхнім бажанням або ж органові опіки та піклування.

Тема звісно складна і я сподіваюся, що Вам ніколи не доведеться мати з нею справи.

А якщо Вам все таки потрібна допомога в галузі сімейного права, телефонуйте: 098 242 5701, 050 692 9949.

Більше про мої послуги читайте тут.

Ваш адвокат і медіатор Наталія Бут!

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields