Июл 19

Громадянство дитини, народженої за кордоном

Tags:

До мене за юридичною консультацією звернулася вагітна жінка, якій терміново потрібно було летіти за кордон. Вона прийшла з питанням стосовно можливого громадянства її майбутньої дитини, якщо під час своєї поїздки вона передчасно народить.

Саме на основі цієї консультації, я вирішила написати статтю. Оскільки питання моєї клієнтки було дуже навіть логічним, адже ж бувають випадки передчасних пологів, навіть на борту літака.

Не чули і ніколи не думали громадянами якої країни стають такі діти? Тоді пристібайтеся, я зараз все розкажу.

У випадку, ЯКЩО ДИТИНА НАРОДИЛАСЯ НА БОРТУ ЛІТАКА, вона може претендувати на громадянство країн:

— якій належить літак;
— над чиєю територією відбулися пологи;
— де приземлився літак.

При цьому на паспорт країни, де літак здійснив посадку, можна претендувати лише в тому випадку, якщо закони цієї країни надають громадянство по «праву грунту».

«ПРАВО ГРУНТУ» – один із принципів набуття громадянства, який передбачає, що новонароджений стає громадянином країни, на території якої він народився, незалежно від громадянства його батьків.

Чи стане Ваша дитина громадянином країни, в якій вона випадково чи спеціально народжена, залежить від законів цієї держави. Так 14 Поправка до Конституції США, яка дає право на громадянство кожній дитині народженій на території США, породила ціле явище «бебі туризму», коли жінки їдуть спеціально народжувати в США ради американського паспорта для своєї дитини.

Інший принцип набуття громадянства – «ПРАВО КРОВІ» – дитина отримує громадянство на основі громадянства своїх батьків, без прив’язки до території, де народилася.

Більшість країн зараз дотримуються саме «права крові», але залежно від політики кожної країни на її території можуть діяти і інші принципи, тому кожен випадок індивідуальний.

Якщо ж продовжувати тему передчасних пологів на борту літака, то найпоширеніша практика – дитина отримує громадянство країни, якій належав літак.

Закон України «Про громадянство України передбачає, що громадянство України набувається:
— за народженням (ст 7);
— за територіальним походженням (ст 8);
— внаслідок прийняття до громадянства (ст 9);
— внаслідок поновлення у громадянстві (ст 10);
— внаслідок усиновлення (ст 11);
— внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров’я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім’ю або передачі на виховання в сім’ю патронатного вихователя (ст 12);
— внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки (ст 13);
— у зв’язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини (ст 14);
— внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства (ст 15);
— за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України (угоди про спрощений порядок зміни громадянства).

Тому їхати чи ні вирішувати Вам. Але перед поїздкою раджу ознайомитися з законодавством про громадянство країни, куди плануєте поїздку і чітко зважити всі за і проти, просто для того, щоб не стати заручним ситуації, яка так гарно зображена у фільмі «Термінал».

До мене на юридичну консультацію можна записатися за телефонами: 098 242 5701, 050 692 9949.

Ваш адвокат та медіатор Наталія Бут.

громадянство України

громадянство за народженням

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields