Авг 13

Особисте майно членів подружжя

Особисте майно членів подружжя

Досить часто виникають питання з приводу майна, яке є особистою власністю дружини та чоловіка.

Ст. 57 Сімейного кодексу України визначає, яке майно є особистою приватною власністю дружини або чоловіка:

1) майно, набуте нею/ним до шлюбу;
2) майно, набуте нею/ним за час шлюбу, але на підставі договору дарування або в порядку спадкування;
3) майно, набуте нею/ним за час шлюбу, але за кошти, які належали їй, йому особисто;
4) житло, набуте нею/ним за час шлюбу внаслідок його приватизації відповідно до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду»; 5) земельна ділянка, набута нею/ним за час шлюбу внаслідок приватизації земельної ділянки, що перебувала у її/його користуванні, або одержана внаслідок приватизації земельних ділянок державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій, або одержана із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених Земельним кодексом України.

В мене була справа, де жінка подала позов щодо поділу спільного майна подружжя, вказавши автомобіль, який було куплено за кошти чоловіка, отримані від продажу новобудови, яка була його особистою власністю, бо побудована ще до шлюбу. Суд визнав автомобіль особистою приватною власністю чоловіка.

Також особистою приватною власністю дружини та чоловіка є речі індивідуального користування, в тому числі коштовності, навіть тоді, коли вони були придбані за рахунок спільних коштів подружжя.

Розберемо це питання детальніше, оскільки багато питань виникає саме з коштовностями, індивідуально визначеними.
Якщо прикраси купувалися для дружини та вони дійсно є жіночими і цей факт можна довести, то вони також є особистою власністю дружини. Може, саме тому східні жінки носять багато коштовних прикрас.

Подарунки на весілля

Якщо квартира подарована комусь з подружжя до дня укладення шлюбу, але про цей факт оголосили на святкуванні весілля, то ця квартира буде належати тому з подружжя кому подарована.

Є ситуації, коли батьки дають кошти на придбання нерухомості, тоді на підтвердження, що кошти дали саме вони буде слугувати розписка. Я б рекомендувала завжди оформлювати розписку в нотаріуса, завіряти цей факт.

Якщо хтось з подружжя отримав спадщину під час шлюбу, то беззаперечно це його особиста приватна власність. Але є випадки, коли в нерухомість було вкладено кошти подружжя, внаслідок чого це майно збільшилось в вартості, тоді можна звернутися до суду з позовом про стягнення коштів або ж визначення частки. Але всі випадки є індивідуальними.

Я маю, до речі, цікаву справу, де мій клієнт перебудував будинок повністю, тому колишня дружина після смерті матері, на ділянці якої був збудований будинок, отримала замість розваленого будинку, новий 2-х поверхневий, який побудував мій клієнт. Зараз ця справа знаходиться в Верховному Суді на розгляді, оскільки ані перша інстанція, ані апеляція не змогли усвідомити позовні вимоги та розібратися в цій справі.

Суд може визнати особистою приватною власністю дружини, чоловіка майно, набуте нею, ним за час їхнього окремого проживання у зв’язку з фактичним припиненням шлюбних відносин.

Але факт окремого проживання треба довести, а саме: треба подати позовну заяву до суду про встановлення режиму окремого проживання подружжя.

Є норми права, які чітко встановляють майно, яке є особистою приватною власністю дружини, чоловіка, але кожний випадок є індивідуальний і потрібно вивчати всі документи та обґрунтування. Тому, якщо стикнулися з схожою ситуацією, то звертайтеся за консультацією: 098 242 5701, 050 692 9949, бо самотужки розібратися в юридичних нюансах не завжди можливо.

Наталія Бут — Ваш адвокат в боротьбі за справедливість.
м. Дніпро, вул. Шмідта 3, офіс 25

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields