Окт 21

Cтягнення аліментів з особи, яка проживає за кордоном

Cтягнення аліментів з особи, яка проживає за кордоном

Сьогодні поговоримо про стягнення аліментів, якщо інший з батьків проживає за кордоном.

Чи можливо стягнути аліменти з особи, яка проживає за кордоном?

Так, звичайно, можливо, це питання врегульовано міжнародними договорами, учасником яких є Україна. Однак, це більш тривала в часі процедура, ніж стягнення аліментів на території України. Порядок стягнення аліментів на території країн СНД регулюється Конвенцією про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах від 22.01.1993 року (Мінська конвенція), яка є чинною для 12 країн (Україна, Білорусь, Узбекистан, Казахстан, Російська Федерація, Таджикистан, Вірменія, Киргизька Республіка, Молдова, Азербайджан, Грузія, Туркменістан). Для України вказана Конвенція набула чинності 14 квітня 1994 року.

Конвенцією про стягнення аліментів за кордоном (підписана у м. Нью-Йорк 20.06.1956 р.) врегульований порядок стягнення аліментів за кордоном, який є чинним для 61 країни світу. Для України вказана Конвенція набула чинності 19 жовтня 2006 року.

Читайте також про поділ майна подружжя.

Куди звертатися, якщо платник аліментів проживає за кордоном?

Питання про стягнення аліментів порушується фізичною особою на своє утримання або на користь іншої особи, а також юридичною особою, що має право порушувати питання про стягнення аліментів на дитину або іншу особу в установлених законодавством випадках, або належним чином уповноваженим представником відповідної особи.

Як адвокат я здійснюю юридичний супровід процесу розлучення та стягнення аліментів – Ваш адвокат Наталія Бут.

Далі розглянемо окремо питання стягнення аліментів з осіб, що проживають на території країн СНД та країн далекого зарубіжжя, оскільки вони дещо відмінні.

Якщо відповідач проживає на території країн СНД, то для вирішення питання про стягнення з нього аліментів, необхідно звернутися до суду України за місцем проживання позивача з позовом про стягнення аліментів. Під час судового розгляду даного питання необхідним є направлення судового доручення за місцем проживання боржника з метою повідомлення його про процес, дату судового засідання, та з’ясування його позиції по справі. Як правило, виконання судового доручення за кордоном займає від 3 до 6-8 місяців (залежно від країни проживання відповідача). Але цей час не буде витрачений даремно, оскільки належне повідомлення відповідача по справі про судовий процес є обов’язковою умовою для визнання та виконання рішення суду в подальшому.

Після судового розгляду справи в суді України та постановлення рішення про стягнення аліментів, необхідно пройти процедуру визнання такого рішення в країні проживання боржника. Для цього позивачем до суду України подається клопотання про визнання та виконання рішення на території іншої держави. Суд України готує пакет документів, який через Міністерство юстиції України (в залежності від країни проживання боржника) направляється до компетентних органів країни проживання відповідача.

Після розгляду клопотання про визнання та виконання рішення судом іноземної держави та винесення ухвали про задоволення такого клопотання, таким судом самостійно виписується виконавчий лист та направляється на виконання до компетентних органів виконання рішень. Копія іноземного судового рішення надсилається до українського суду а також повідомляється до якого органу направлено виконавчий документ.

Скільки часу займає така процедура та які документи для цього потрібні?

Слід зауважити що вся процедура стягнення аліментів від моменту звернення до українського суду з позовом до визнання рішення в країні проживання боржника та отримання аліментів згідно Мінської конвенції (залежно від країни, де таке рішення має виконуватись) займає від 6 місяців до 1 року. Це звісно довго, але зручним є те, що стягувачу нікуди, крім суду за своїм місцем проживання звертатися не потрібно (наприклад, звертатися до суду іноземної країни чи інших органів з додатковими заявами, клопотаннями тощо).

Крім того, для розгляду та вирішення питання про отримання аліментів від позивача – стягувача аліментів не потрібно додаткових документів, лише ті, які додаються до позову. Як правило це копія паспорту матері, копія свідоцтва про народження дитини, копія свідоцтва про шлюб (розлучення) з батьком дитини, довідка про проживання дитини з матір’ю, документи щодо стану здоров’я дитини (в разі необхідності додаткових витрат на дитину). Також бажано знати точну адресу проживання боржника за кордоном, але в разі зміни місця проживання можна вказувати останню відому адресу. Радить адвокат Наталія Бут.

Куди звертатися якщо платник аліментів проживає в країнах далекого зарубіжжя?

Перш за все слід сказати, що отримати аліменти можна лише в тих випадках, коли країна, в якій проживає боржник є учасником Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, на сьогодні це 61 держава світу: Австралія, Алжир, Аргентина, Барбадос, Бельгія, Білорусія, Боснія і Герцеговина, Бразилія, Буркіна-Фасо, Ватикан, Великобританія, Гаїті, Гватемала, Греція, Данія, Еквадор, Естонія, Ізраїль, Ірландія, Іспанія, Італія, Кабо-Верде, Казахстан, Кіпр, Киргизстан, Колумбія, Німеччина, Ліберія, Люксембург, Македонія, Мексика, Молдова, Монако, Марокко, Нігер, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Пакистан, Польща, Португалія, Румунія, Сейшели, Сербія, Словаччина, Словенія, Суринам, Туніс, Туреччина, Уругвай, Угорщина, Філіппіни, Фінляндія, Франція, Хорватія, Центральноафриканська Республіка, Чехія, Чилі, Швейцарія, Швеція та Шрі-Ланка.

В Україні зацікавлена особа може звернутись до Міністерства юстиції України для отримання повної інформації щодо пакету документів для вирішення питання про стягнення аліментів на території іноземної держави, якщо вона є учасницею зазначеної Конвенції.

Звернення з проханням (клопотанням) про визнання і виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої Договірної Сторони подається позивачем або уповноваженою на це особою письмово в довільній формі. До звернення додається клопотання за встановленою формою.
Позитивним у Конвенції є також те, що вона дозволяє не звертатися за визнанням і виконанням рішення суду України на території Договірної держави, а на підставі наданих документів прийняти рішення про стягнення аліментів у цій державі.

Крім того, особи, які проживають в Україні, за допомогою компетентних органів (Міністерства юстиції України та його територіальних органів) можуть звертатися з позовами про стягнення аліментів на територіях Договірних Держав Конвенції. При цьому компетентні органи відповідних держав мають забезпечити представлення інтересів позивача у процесі, а також сприяти належному виконанню прийнятих рішень.

Для вирішення питання про стягнення аліментів з боржника, який проживає за кордоном, не обов’язково звертатися з позовом про стягнення аліментів до суду іноземної держави.

Законодавство (Конвенція про стягнення аліментів за кордоном від 20.06.1956 р. та Інструкція про виконання Україні Конвенції про стягнення аліментів за кордоном, затверджена наказом Міністерства юстиції України від 29.12.2006 № 121/5) дозволяють такий варіант дій, коли позов про аліменти розглядається по суті судом України за місцем проживання позивача (стягувача по аліментах).

Однак, обов’язковою умовою для подальшого визнання та виконання такого рішення за кордоном є належне інформування відповідача (боржника по аліментам) про судовий процес – у випадках коли він відсутній на території України.
З цією метою суд України звертається з судовим дорученням про вручення судових документів та/або вчинення окремих процесуальних дій відповідачу до компетентних органів іноземної держави за його місцем проживання. На час виконання судового доручення судова справа зупиняється.

Після розгляду справи по суті та винесення рішення останнє має бути надіслане відповідачу в установленому порядку. І лише після цього стягувач по аліментам може звертатися до компетентних органів з клопотанням про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів на території іноземної держави.

Клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном.

Це клопотання має містити таку інформацію:
а) повне ім’я відповідача (боржника), дата народження, громадянство та, наскільки це відомо позивачу (стягувачу), його адреси протягом останніх п’яти років, рід занять і місце роботи і, по можливості, фотокартка;
б) наявні відомості про фінансові та сімейні обставини боржника, у тому числі інформація про належне йому майно;
в) будь-яку іншу інформацію, що може сприяти встановленню місцезнаходження боржника чи виконанню клопотання, або яка визначена відповідною Договірною Стороною як необхідна.

До клопотання додаються належним чином оформлені судом, що виніс рішення, такі документи:
а) копія судового рішення;
б) довідка про те, що рішення набрало законної сили;
в) довідка про невиконання або часткове виконання рішення на території України;
г) довідка про те, що відповідач був належним чином повідомлений про день судового засідання, та копії документів, що це підтверджують, якщо відповідач не брав участі в судовому засіданні;
ґ) копія протоколу судового засідання (або журналу судового засідання), під час якого справу про стягнення аліментів було розглянуто по суті;
д) фотокартка стягувача.

Клопотання і документи, які при цьому додаються, слід надати українською мовою, а також переклад на офіційну мову Договірної Сторони, на території якої проживає Відповідач.
Клопотання, оформлене відповідно до пункту 11 цієї Інструкції, надсилається до Міністерства юстиції України через територіальне управління юстиції.

Клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів надсилається Міністерством юстиції України Органу, що приймає, відповідної Договірної Сторони протягом одного місяця від дня його надходження.
Цей строк може бути і більшим одного місяця, якщо для звернення за кордон потрібно отримати додаткову інформацію або документи чи вжити інших заходів для належної підготовки.
Клопотання повертається позивачу в разі, якщо воно не відповідає вимогам Конвенції та цієї Інструкції, з обов’язковим роз’ясненням причин повернення.
Про хід та результати розгляду клопотання про визнання і виконання рішення про стягнення аліментів Міністерство юстиції України письмово повідомляє Позивачу.

Звісно пройти цей шлях без допомоги компетентного адвоката буває непросто. Звертайтеся за юридичною консультацією або для замовлення послуги юридичного супроводу за телефонами: 098 242 5701, 050 692 9949.

Share on VKShare on FacebookShare on Tumblr

No comments yet.

Leave a Comment

reset all fields